Качествената рехабилитация – предимства.
Колко хора в днешно време, според вас, претърпяват операции и какви са причините за това? Едни- поради суета, за да угодят на собственото си его, прибягват до естетичната медицина, а други- от човешки инстинкт да съхранят живота си, за да останат живи, претърпяват тежки операции. Навсякъде по света в ерата на технологичния подем се реализират рекордно много операции. Какво се случва след това? Колко от тях се възстановяват качествено и колко от тях остават без двигателна независимост? Какви са предимствата на качественото възстановяване в професионална среда? Тази статия ще покаже един интересен поглед върху всички тези въпроси.
Ключов момент в живота на хората, преживели операция, травма или инсулт, е рехабилитацията. В интерес на истината тя е не по-маловажна от успешно проведената операция. Разработването на адекватен рехабилитационен план и следването му под контрола на специалист е в основата на по-бързото и по-качествено възстановяване.
Предимствата
Възможностите на рехабилитационните програми са много разнообразни. Те могат да бъдат свързани с начина на живот, могат да бъдат психологически и физически. Важно е да се провеждат в центрове по рехабилитация, а не в комфорта на дома, за да може да се следи за правилното изпълнение на зададените упражнения.Сред предимствата са намаляване на болката след операция, подпомагане възвръщането на нормалните двигателни функции и мобилността. Това се постига чрез заздравяване на мускулите, подобряване на координацията и гъвкавостта в ставите, за да се възвърне пълният обем от движения.
С прилагането на рехабилитационни програми се постига:
- заздравяване мускулите и намалява опасността от бъдещи травми;
- подобряване на координацията;
- развиване гъвкавостта в ставите – възвръща максимално обема на движение;
- намаляване на отока ;
- подобряване на баланса и равновесието;
- повишаване на издръжливостта – дава възможност за изпълнение на по-комплексни упражнения;
- намаляване на мускулните спазми;
- предотвратяване настъпването на постоперативни усложнения;
- подобряване кръвообращението на травмираните тъкани;
- подпомагане заздравяването на меките тъкани;
- предотвратяване на деформации на крайниците;
- коригиране проблемите в походката и стойката;
- повишаване на самоувереността ;
- осигуряване на независимост.
Всичко това потвърждава, че рехабилитацията е изключително важен етап от възстановителния процес за всички хора, борещи се да възстановят способността си да се днвижат и да извършват ежедневните си дейности, независимо на каква възраст са.
Водещи специалисти, най-вече от развитите държави като Америка, Канада, Австралия, Англия, Германия и Швейцария,многократно споделят своя опит и статистика в рехабилитацията и възстановяването, а изводът им е еднозначен: качествената рехабилитация е равна на качествен живот.
Leave a Reply